rakieta dobadmintona victorjet speeds 11
Chyba każdy z nas zna grę w badmintona ze swojego dzieciństwa. Dlaczego więc do niej nie powrócić? Aby zacząć, warto zakupić odpowiednie wyposażenie – podstawa to rakieta do badmintona. Teraz w sklepach znajdziemy do wyboru mnóstwo różnych modeli. O czym warto pamiętać podczas jej doboru?

Badminton to gra, która idealnie nadaje się na letni dzień. Jeśli także chcesz pograć, warto wyposażyć się w dobrą rakietę.

 

Chyba każdy z nas zna grę w badmintona ze swojego dzieciństwa. Dlaczego więc do niej nie powrócić? Aby zacząć, warto zakupić odpowiednie wyposażenie – podstawa to rakieta do badmintona. Teraz w sklepach znajdziemy do wyboru mnóstwo różnych modeli. O czym warto pamiętać podczas jej doboru?

Dobra rakieta do badmintona dla początkującego gracza

W sprzedaży możemy znaleźć różne rakiety do badmintona, które określane są także jako paletki do badmintona. Znalezienie odpowiedniej może być więc nie lada wyzwaniem, jeżeli nie wiemy dokładnie, na co zwrócić uwagę.

Jako początkujący gracz wcale nie musimy wydawać fortuny na rakietę do badmintona. W cenie od około 80 do 150 złotych możemy wyszukać świetne modele, które nadają się na start.

Jakie rakietki do badmintona rekomendowane są dla początkujących graczy? W tym przypadku pod uwagę trzeba wziąć kilka ważnych parametrów.

Ważne parametry rakietek do badmintona:

 • ciężar
 • balans
 • sztywność/elastyczność
 • rączka

Czym powinna charakteryzować się dobra rakietka do badmintona dla nowicjusza?

Ciężar

Rakieta przeznaczona do gry w badmintona może ważyć od około 75 gramów do około 100 gramów. W celu oznaczenia ciężaru producenci najczęściej stosują specjalny system Yonex.

Ciężar rakietek według systemu Yonex:

 • 1U – 95-100 g – rakietka ciężka
 • 2U – 90-94 g – rakietka ciężka
 • 3U – 85-89 g – rakietka lekka
 • 4U – 80-84 g – rakietka lekka
 • 5U – 75-79 g – rakietka bardzo lekka
 • 6U – 70-74 g – rakietka bardzo lekka

Jaka rakietka badmintona będzie najlepsza dla początkującego gracza? Chociaż może nam się wydawać, że najlepszym zakupem będzie rakietka bardzo lekka, to jednak dla początkujących graczy polecane są rakietki nieco cięższe.

Warto zatem skupić się przede wszystkim na modelach oznaczonych jako 3U oraz 4U, a także ewentualnie jako 2U.

Takie rakietki pozwalają na uzyskanie łatwego manewrowania, a przy tym dają optymalną siłę uderzenia.

Rakietki do badmintona o większej wadze dają mocniejsze uderzenia lotki, ale także zmniejszoną manewrowość. Z kolei te najlżejsze są łatwe w manewrowaniu i bardzo zwrotne, ale także siła ich uderzenia jest słabsza.

Balans

Kolejnym ważnym parametrem określającym rakietę do badmintona jest jej balans, czyli punkt ciężkości – równowagi. Jest on oznaczany przez pomiar od dołu rączki w stronę głowicy.

Im bliżej głowicy rakietki, tym siła uderzenia jest większa. Takie paletki do badmintona polecane są przede wszystkim dla graczy, którzy preferują bardziej ofensywny styl gry. Mówimy wtedy o rakietkach z balansem na głowicę lub powyżej 300 mm.

Z kolei balans bliżej rączki pozwala na uzyskanie lepszej kontroli nad uderzeniem i daje wrażenie większej lekkości rakietki. Z drugiej strony uderzenia mają wtedy mniejszą moc. Polecane są dla graczy defensywnych. Takie rakiety do badmintona określa się jako rakiety z balansem na rączkę albo poniżej 280 mm.

W sklepach znajdziemy także rakiety badmintona z balansem równomiernym, wyśrodkowanym. W tym przypadku punkt równowagi znajduje się w połowie długości. Są to rakiety najbardziej uniwersalne.

Sztywność/elastyczność

Następny ważny parametr, na który powinniśmy zwrócić uwagę, to sztywność lub elastyczność rakiety do badmintona. Parametr ten jest określany także mianem flex. Jest on powiązany z naciągiem rakiety.

Rakieta bardziej elastyczna daje graczowi mniejszą siłę uderzenia, lecz większą kontrolę. Takie paletki do badmintona polecane są dla graczy rekreacyjnych, początkujących, którzy wolą grę defensywną.

Z kolei sztywna rakietka badmintona wymaga więcej siły na wykonanie uderzenia, ale także daje większą moc. Takie rakiety polecane są dla bardziej zaawansowanych graczy, którzy preferują styl ofensywny.

Rączka

Ten parametr, który określany jest także z języka angielskiego jako grip, także ma duże znaczenie dla komfortu i efektywności gry.

Dobrze dopasowana rączka rakietki do badmintona zapewnia pewny i stabilny uchwyt i pozwala na uzyskanie maksymalnej mocy i zwrotności.

Najczęściej spotykane są rączki o następujących grubościach:

 • G1 – 4,25 cala
 • G2 – 4 cale
 • G3 – 3,75 cala
 • G4 – 3,5 cala
 • G5 – 3,25 cala

Większość graczy decyduje się na rakiety do badmintona o grubości rączki G3, ale jest to dość indywidualna kwestia. Jeżeli nie możemy zdecydować się na daną grubość, warto zawsze wziąć rakietę o mniejszej grubości – w razie potrzeby uchwyt można dopasować przez nawinięcie dodatkowej owijki.

Chcesz kupić dobrą rakietkę do badmintona? Sprawdź już teraz sklep Badmin.pl