Popularne rodzaje hantli do ćwiczeń – czym się od siebie różnią?

0
917

Wiele osób decyduje się ćwiczyć w domowym zaciszu. To komfort, który pozwala na regularne treningi nawet mimo wielu przeciwności losu (złej pogody, zmęczenia, korków). Domowa siłownia powinna być odpowiednio wyposażona, oczywiście w zależności od tego, jakie rodzaje ćwiczeń planujemy wprowadzać w życie. Dla jednych najbardziej odpowiednim sprzętem będzie bieżnia, inni wybiorą atlas treningowy. W dzisiejszym artykule skupimy się na hantlach do ćwiczeń. Serdecznie zapraszamy do lektury niniejszego tekstu.

 

Podział hantli do ćwiczeń – budowa

Hantle do ćwiczeń dzielimy przede wszystkim ze względu na dwie podstawowe właściwości: budowę oraz materiał, z którego zostały wykonane. Jeśli chodzi o budowę, to rozróżniamy hantle pełne – ich waga jest stała, nie możemy zwiększać ani zmniejszać obciążenia – oraz hantle składające się z gryfa i obciążeń (te możemy dowolnie dostosowywać do naszych możliwości treningowych). Niektóre są ponadto wyposażone w rzepy, które ułatwiają ćwiczenia.

Podział hantli do ćwiczeń – materiały

Drugim najważniejszym sposobem na rozróżnienie hantli jest materiał, z którego zostały one wykonane, lub z jakiego wykonane zostało ich obciążenie. Z tego powodu wyróżniamy hantle żeliwne, chromowane, bitumiczne, winylowe, betonowe i gumowe. Najbardziej popularnym modelem są hantle żeliwne, wykonane z syntetycznego kauczuk. Materiał ten nie ślizga się w dłoniach, jest wytrzymały, a użytkownicy chwalą sobie stosunek wielkości tych hantli do wagi (sumarycznie obciążenie w hantlach żeliwnych może wynosić dziesięć kilogramów plus waga gryfa).

Wybór hantli w zależności od obranego treningu

Inne hantle wybierzemy do treningu siłowego, a inne do ćwiczeń fitness. Do tego drugiego rodzaju aktywności fizycznej nadają się hantle winylowe i gumowe, ponieważ mają one mniejsze obciążenia i łatwo z nich korzystać podczas aerobiku. Natomiast hantle żeliwne i bitumiczne są ciężkie i by prawidłowo z nich korzystać należy poświęcić więcej uwagi technice – podczas unoszenia hantli nad głowę jedną ręką zza karku liczy się precyzja.

Podsumowanie

Wybór hantli zależy od rodzaju ćwiczeń, które chcemy wykonywać. Gdy już wiemy czy zależy nam na treningu cardio czy na treningu siłowym, możemy wybrać odpowiedni sprzęt – zwróćmy uwagę na materiał, obciążenie i budowę.

Profesjonalne hantle znajdziesz na https://sklepsportowy.pl/silownia/hantle

 

Artykuł partnera