Buty do biegania The North Face Ultra Trail

0
402

W butach tych przebiegłem ok 800 km po różnym terenie. Wiem, że są idealne na ciepłe dni w kamienistym terenie górskim – to ich przeznaczenie. Oczywiście poradzą sobie w lesie na płaskim czy przy lekkim błocie a na asfalcie nie będziecie zmuszeni do ich ściągnięcia. Jednak jeśli szukacie butów na letnie ciepłe dni w Karkonosze czy Taterki to moim zdaniem te buty są idealne.

karko

Trzymają się skały niczym gekon ściany i to bez znaczenia mokra czy sucha, dodatkowo są lekkie i przewiewne. Bardzo ale to bardzo wygodne, nie ma mowy by pojawiły się jakieś obtarcia.  Zakładając ten but na nogi zawsze mam wrażenie, że one są za delikatne, że nie dadzą rady, gdzie one tam w góry !? Za każdym razem jednak jak tylko ich podeszwa dotknie skały wiem, że mogę cisnąć na trasie poza limity. Zaskoczyła mnie też amortyzacja, której patrząc na but praktycznie nie widać. Ale ona gdzieś tam jest i działa wyśmienicie, nawet szybkie zbiegi po twardej powierzchni nie powodowały u mnie bólu stup.

Zanim kupiłem buty he North Face Ultra Trail oczywiście szukałem ich opisów i testów, nie brakowało opinii o ich złej jakości. Lub inaczej, że jednak są za słabe i nie wytrzymują nawet jednego ultra. Do opisu były tez zdjęcia rozdartych butów. Faktycznie siateczka, z której są wykonane jest słaba, mam wrażenie że ostry kamień czy korzeń rozprują je natychmiast. Moje po dość szybkim czasie już zaczynały się pruć na zgięciach ale dziura pojawiła się po 600 km. Nadal jednak mam przekonanie, że korzeń jest wstanie je zniszczyć. Może miałem szczęście ale dotychczas to nie nastąpiło.

dziura mechacenie

Boczna podeszwa też szybko się mechaci jak na zdjęciu, najważniejsze jednak że podeszwa od spodu nadal dobrze trzyma. Nie jest to but w którym biegam często, z racji jego konkretnej specyfikacji biegam teraz w nim tylko po skalistym terenie i planuje kupić kolejną parę, jak tak w końcu się zniszczy. Tym bardziej, że jest to stary model i można znaleźć oferty poniżej 200 zł.

Wady:

  • łatwo o zniszczenie siateczki
  • sznurówki – albo się rozwiązują albo za mocno zawiązane obcierają
  • but specjalistyczny z przeznaczeniem na góry i skały w innym terenie za bardzo sobie nie radzą

Zalety:

  • trzymają się skały jakby się wgryzały w kamień
  • mega mega wygodne
  • lekkie i przewiewne idealne na upały, choć biegałem w nich i zimą po górach

karkonosze

Czy jest to but idealny ? Nie, nie ma takich moim zdaniem w dobie specjalizacji teraz większość jest dobra na konkretny teren, poniżej idealny teren dla tego buta – gorąca skała:

north_face_ultra north_face_ultra_trail