Śladami źródeł Ślężańskich

Na Ślęży mamy 11 źródeł, jedno z nich trochę naciągane bo leży nieco pod górą w Sulistrowiczkach – studnia św. Andrzeja Świerada położone niedaleko parku Wenecja.

Jakie są źródła na Ślęży:

  1. Źródło Friedricha Ludwiga Jahna (św. Jana)
  2. Źródło Anny
  3. Źródło Jakuba
  4. Źródło Joanny
  5. Źródło Beyera
  6. Źródło Gustava Lustiga
  7. Święte Źródło
  8. Potrójne Źródełko
  9. Źródło Jurklquelle
  10. Źródło Ślężan

Dziś udało się odwiedzić pięć z nich plus jako dodatkowe atrakcje:

  • Grota Walońska
  • szczyt Ślęży
  • formacje skalną Plasterki

Cała trasa ma niecałe 12 km i 550 m przewyższenia a wszystko w pętelce 🙂 Start na parkingu niedaleko zalewu

Kilka ujęć z trasy.

11 źródeł Ślęży

Po tygodniu pogoda była już prawdziwie wiosenna więc postanowiłem tym razem przejść komplet i zdobyć 11 źródeł.

Największy problem miałem z dwoma:

Źródła Potrójne oraz Klasztorne. Potrójne do końca nie jestem pewien czy to to – w okolicy sporo było miejsc skąd wypływała woda – wybrałem to co na zdjęciu bo ma trzy miejsca skąd wypływa woda 🙂 Ewidentne źródło wypływająca z kamieni – co ciekawe jak wszedłem na te kamienie to pod ziemią słuchać było przepływającą wodę.

DCIM\100GOPRO\GOPR2000.JPG

Drugie z którym miałem kłopot to żródło Klasztorne – przechodziłem po ścieżce, po której jak się okazało płynęła woda z tego źródła. Spodziewałem się czegoś bardziej okazałego , ścieżka jest mocno zalana ale źródełko tak małe, że nie zwróciłem uwagi. Po wejściu w las jakieś 100 m wyżej są mała sadzawki i wygląda to już lepiej.

Początek trasy to parking przy dawnym Parku Wenecja w Sulistrowiczkach. Niedaleko parkingu jest pierwsze źródełko jakie odwiedziłem tego dnia – Studnia Świerada. Często widać tam ludzi napełniających pojemniki wodą. Było tak i dziś.

Drugim w kolejności było źródło Ślężan, je odwiedzam najczęściej. Zawsze mogłem liczyć na wodę w nim.

DC

Po wejściu nieco wyżej niebieskim szlakiem n rok 600 m n.p.m i zejściu z głównej trasy wchodzimy w bardzo ciekawy teren na tyłach Olbrzymków i odwiedzamy kolejne źródło Jurklquelle, kapało z niego kilka kropelek choć teren wokół przypominał bagno.

DC

Tu zaczyna się bardzo ładna trasa, po drodze mamy świetny widok na zbiornik w Mietkowie, przedzieramy się przez skały i docieramy do Olbrzymek i dalej cały czas prosto przecinając najpopularniejszy szlak na Ślężę z przełęczy Tąpadła aż do kolejnego źródełka Beyera.

DC

Teraz kierujemy się stromą ścieżką prawie na sam szczyt Ślęży by przed nim skręcić ww czerwony szlak i zejść do Świętego Źródła.

Po nim jedną z ciekawszych tras schodzimy do Źródła Joanny kiedyś zwane Eugena – jednego ze sponsorów ścieżki, która teraz będziemy schodzić mijając skały Władysława. Wspaniałe miejsce.

I same skały w pełnej okazałości…

DC

Teraz mamy już tylko trzy źródła do zwiedzenia , jednak tylko jedno z nich zaspokoi nasze pragnienie – to źródło Jakuba. Co ciekawe – oddalone jest od głównego szlaku od strony Wieżycy zaledwie 100 m ale ile razy tu jestem jestem sam mimo, że ludzie na szlaku przypominają kolorową rzekę.

DC

Kolejne źródełko niestety nie widziałem w nim nigdy wody 🙁 Poniżej źródło Joanny

Ostatnie źródełko mieści się już niemal w samej Sobótce – źródło Gustava Lustiga – także bez wody.

DCIM\100GOPRO\G0012013.JPG

Poniżej trasa wycieczki – wyszło niecałe 28 km ale powinno być 25 km bo musiłem się cofnąć do źródła Klasztornego – nie sądziłem, że to było to 🙂

Dodatkowo mapka, na której się wzorowałem

oraz ciekawy dokument o źródłach Ślęży

kontakt

powiązane artykuły