Wygasły wulkan Ostrzyca – polska Fujiyama

Ostrzyca – jak się dostać

Z Wrocławia to 100 km, które pokonamy dość szybko bo większość trasy to autostrada. Auto można zaparkować u podnóża samej góry lub zostawić kilometr wcześniej na parkingu w Proboszczowie skąd zaczyna się żółty szlak prosto na szczyt wulkanu Ostrzyca Proboszczowska.

Jak liczycie na wybuch lub choćby siarkowy dym z wnętrza krateru to niestety na tym wulkanie nic z tych rzeczy 🙂 Jest mały krater ale nic z niego się nie wydobywa. ostatnia aktywność Ostrzycy była około 30 mln lat temu.

Z parkingu na szczyt to 2,6 km a z parkinu pod wulkanem 1 km mniej, jednak mimo, że jego wysokość to zaledwie 500 m n.p.m. to wejście jest dość wymagające – samo wejście szczytowe to 200 kilka metrów w linii prostej ale o nachyleniu 30 stopni 🙂 Na szczęście jest ułatwienie w postaci schodów i to nie byle jakich bo bazaltowych. Szczyt to w zasadzie dwa małe wierzchołki ze wspaniałym widokiem. Bez problemu można dostrzec choćby Śnieżkę.

Jak macie chęć na spacer to polecam jeszcze przejść się czerwonym szlakiem w dół i dalej zrobić mała pętelkę trasą rowerową, która jest świetnie przygotowana – taki single track. Można zrobić w ten sposób 10 km a po drodze jest zbiornik retencyjny wraz z wiatą, gdzie można odpocząć.

Co dalej można zobaczyć w okolicy Ostrzycy ?

Warto podjechać do miejscowości Czaple oraz 3 km dalej zobaczyć Szamragdowe Oczko , jeziorko po kamieniołomie. parkujemy pod kamieniołomem, który jest właścicielem jeziorka i z parkingu to ok 200 metrów.

Potem warto podjechać zwiedzić Zamek Grodziec , w mojej opinii jeden z ładniejszych zamków. Wejście to koszt 15 zł ale mamy w tym zwiedzanie murów oraz samego zamku. na miejscu jest bufet, w którym można kupić coś do picia i jedzenia. A pod sam zamek można podjechać autem lub zostawić je u podnóża góry. My wybraliśmy tą druga opcję, bo zamki trzeba zdobywać 🙂

Galeria z wycieczki po krainie wygasłych wulkanów

kontakt

powiązane artykuły