Mi Band 4 test

0
7072

Postanowiłem sprawdzić jak sobie radzi opaska sportowa Mi Band 4 z funkcjami sportowymi i czy do czegoś to się nadaje. Do kogo ten produkt jest adresowany ?

W czerwcu tego roku Xiaomi wypuścił na rynek nową wersję opaski. Poniżej porównanie mi band 3 z mi band 4

Ekranczarno-biały OLED
0,78 cala
128 x 80 px
tworzywo sztuczne
kolorowy AMOLED
0,95 cala
120 x 240 px
szkło hartowane 2,5D z powłoką antyodciskową
Wagaok. 20 g z opaską22,1 g
Bateria110 mAh135 mAh
BluetoothBluetooth 4.2Bluetooth 5.0
sterowanie muzykąbraktak
Czujniki3-osiowy akcelerometr
czujnik tętna PPG
3-osiowy akcelerometr
3-osiowy żyroskop
czujnik tętna PPG
czujnik założenia opaski

Opaskę testowałem na takich aktywnościach jak spacer, bieganie, rower, siłownia współpracowała z telefonem iphone7.

Mi band 4 kupiłem w Chinach z opcją wysyłki z Hiszpani – nieco drożej ale zyskujemy na szybszym dostarczeniu paczki oraz braku ewentualnego cła. Paczka doszła w 10 dni.

Mimo opisu, że obsługuje język polski – nie obsługuje. Ponoć ma być aktualizacja pod koniec mieciąca lipca i wtedy ma być język polski. Na chwilę obecną możn abez większych problemów zmienic na wersję angielską. O ile w systemie android wystarczy wgrać odpowiednią darmową aplikację Notify & Fitness for Mi Band.  i zmienic w ustawieniach język to w ios nie ma tak łatwo – apka jest ale płatna. Jednak wystarczy zmienić język w telefonie na angielski by opaska też zaczęła komunikować się z nami w tym języku.

Mnie interesowała tylko kwestia czy mi band można wykorzystać do treningów czy nie zatem nie będę tu opisywał wszystkich funkcji wymienię tyle te, które przypadły mi do gustu a te są dwie więc będzie szybko.

Pierwsza to możliwośc sterowania aplikacją muzyczną telefonu a takżę apek typu Tidal czy Spotify no i na iphonie działa to bardzo dobrze. Czytałem, że na androidzie w niektórych telefonach pojawia się napis „wait a sec” 🙂 ale lagi nie są długie.

Druga opcja jaka mi się spodobała to „znajdź mój telefon”.Niepostrzeżenie spadł Ci telefon za łóżko i sukasz go od godziny ? Dzięki tej funkcji zlokalizujesz go od razu – klikasz i telefon zaczyna dzwonić alarmem 🙂

Ok o więcej info o opasce odsyłam do googla.

Sport w mi band 4

Tu jedna uwaga, soft opaski na pewno ni ebył projektowany przez UXowca i trzeba przywyknąć do jego topornej obsługi.

Np. jest opcja treningi i np wybrałem bieganie, klikam bieg akceptuje jakiś nieczytelny mały text zaczyna się odliczanie 3,2,1 no i lecę. Zrobiłem 18 km a opaska pokazała 11,64 km. WTF ?

Okazuje się, że to co potwierdziłem to była informacja, że opaska nie złapała GMSa z zegarka. Sądziłem, że wystarczy aktywny bluetooth w telefonie i połącznie z opaską by pobierała sygnał GPS. Nic z tych rzeczy, należy jeszcze odpalić aplikację i poczekać aż na opasce pojawi się komunikat, że takie połączenie jest. Kolejny trening tak zrobiłem i błąd zaledwie 300 m na 12 km więc spoko.

Co na plus:

liczenie kalorii i dystansu z minimalnym błędem

tętno pobierane z nadgarstka nie wykazuje jakiś dziwnych pomiarów jest w miarę płynne i adekwatne do wysiłku, pokrywa się z większym tempem czy podbiegiem pod górkę. Drogie zegarki sportowe mają z tym problem

wodoszczelność taka, że można z nim pływać

poprawiony żyroskop – w wersji mi band 2 potrafił liczyć kroki podczas snu 🙂 Tu tego nie ma. krok a właściwie ruch ręką liczony jest poprawnie no chyba, że idziemy bez machania ręką wtedy nie policzy 🙂

forma pokazania danych z treningu – to też na plus.

Co na minus:

ekran mimo, że jasny na Słońcu i tak nie daje rady do tego jest mały, w pochmurny dzień jest lepiej. Trzeba się zatrzymać by coś zobaczyć zatem na trening nie nadaje się bo jak robić tu przebieżki, interwały czy cokolwiek na dany czas czy odcinek ? Nie widać też przewyższeń.

Dla kogo ?

Nie dla sportowca który ma plany treningowe i potrzebuje odczytu danych w czasie rzeczywistym. Jest to gadżet, który może zmotywować do ruszania się – np.: ma opcję przypominania nam byśmy się ruszyli bo np siedzimy godzinę przy kompie. Ładnie pokazuje dane z aktywności, jest ładnie, kolorowo to może zachęcić do dalszych aktywnych godzin a docelowo może wejdzie to nam w nawyk i przypominanie o tym by się ruszyć nie będzie potrzebne. Zatem nie do trenowania ale do zmotywowania by zacząć trenować jak najbardziej a także dla osób, które potrzebują informacji o spalonych kaloriach do swojej diety.

Z dodatkowych bajerów mamy analizę snu też fajny bajer 🙂 No i budzik !

Zatem brać czy nie ?

Tak jeśli nie chcesz go traktować jak zegarek sportowy na treningi bo się zawiedziesz natomiast jest to przedsmak tego typu rozwiązań w ładnym, zgrabnym opakowaniu. Dyskretnie robi swoje – liczy kalorie, kroki, z telefonem w parze policzy dokładnie dystans i pokaże Ci przebytą trasę. Ma dużo trybów sportowych łacznie np z siłownią. Dodatkowo ma wszelkie niezbędne bajerki typu sterowanie muzyką, powiadamianie o wiadomościach czy połączeniach brakuje płatności NFC – ta działa tylko w Chinach tak samo jak asystent głosowy :/ Dostajemy bardzo dużo i dlatego mi band 4 jest tak popularny ponad milion sprzedanych produktów przez pierwsze kilka dni !