czołówka Zebra Light H600 Mk II mój miotacz światła

0
848
Zebra Light H600 Mk II
Zebra Light H600 Mk II

Petzl znów mi padł, standardowo ukruszył się kabelek, zmuszając mnie do kupna nowego modelu. Postanowiłem ulec temu przekazowi jednak tym razem poszukać czegoś z innej firmy.

Aby łatwiej wyszukać produkt spisałem moje wymagania:

  • duża moc – gdy chciałem jej używać także na rowerze do jazdy po lesie czy do szukania drogi w skale
  • lekka – bo chciałem w niej biegać
  • szeroki kąt świecenia
  • żadnych kabli, po doświadczeniach z firmą Petzl wiem, że to tam jest słaby punkt
  • wodoszczelność – chcę by przynajmniej nie przestała mi świecić podczas mocnego deszczu
  • łatwość obsługi gdyż nie ma nic gorszego niż walka z wymianą baterii gdy ma się zimowe rękawice

Po analizach wybór padł na czołówkę Zebra Light H600 Mk II z naturalnym odcieniem światła. Czołówka jest minimalistyczna, w zasadzie to sama rurka do której wkłada się akumulatorek i z jednej strony jest dioda a z drugiej zamknięcie z uszczelką. I koniec, to cała konstrukcja i to nie plastik a aluminium, które dobrze odprowadza ciepło podczas świecenia. Czołówka a w zasadzie latarka, bo można ją wyjąć z pasków na głowę i trzymać ją w ręku ma potężne światło – 1090 lumenów ! Nie używajmy więc jej w mieście na najwyższym poziomie bo oślepimy auta jadące z naprzeciwka. Do jazdy po mieście używam poziomu niżej czyli 660 lumenów bądź jeszcze niżej 350 lm. To są i tak potężne moce porównując to z ofertą innych firm.

Jak na razie jestem zadowolony a mam ją prawie rok, korzystałem z niej choćby podczas biegów (trzyma się pewnie na głowie podczas biegania) czy jady rowerem po lesie. Jak potrzebowałem dużo światła włączałem na max i miałem dzień w środku lasu. Producent podaje, że na max mocy akumulator wytrzyma do 2 godzin – oczywiście zależy to od pojemności i jakości akumulatora, ja kupiłem na allegro i wytrzymuje 1 godzinę zatem poszukam czegoś innego.

Czołówka spełnia moje wymagania co do wodoszczelności a w zasadzie je przewyższa bo spełnia normy IPX7 czyli wytrzymuje zanurzenie do 2 metrów przez 30 minut.

Szerokość wiązki światła to 80 stopni więc jadąc nawet na rowerze widzę całą ścieżkę i nawet pochowane w krzakach sarenki 😉

Ostatnim moim wymogiem była łatwa wymiana akumulatora i to też zostało spełnione – sprawdzałem w łapawicach i da się to zrobić jedną ręką.

Czołówkę można kupić w PL i bezpośrednio ze Stanów od producenta tylko trzeba czekać 3-4 tygodnie na dostawę chyba,  że zapłacimy więcej za kuriera. Mnie się nie spieszyło wybrałem opcję tańszą i poczekałem.

Same akumulatorki – bo kupiłem dwa nabyłem na allegro  należy też kupić ładowarkę do aku to też jakieś drobne pieniądze są ok 30 zł czy mniej aku ok 70

Ładowarkę kupiłem Digital Li-Ion 18650 Battery Charger (HXY-042V2000A) 

reasumując – czołówkę Zebra Light H600 Mk II polecam nie stwierdziłem wad